Trasa tě zavede do vojenského prostoru Brdy a na horu Plešivec.

Vyráží se z malé vesničky Ohrazenice. Po výjezdu na Karlovku (Hromový vrch 487m) cesta pokračuje stoupáním lesem podél Jineckých hřebenů na horu Hřeben (720m) a dále na cílovou plochu dělostřelecké střelnice na svazích hory Brda a vrchu Stará Baština.

Z Brdy se poklidnou cestou přehoupneš na Tok (865m), nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny a zároveň Středočeského kraje, jednou z tzv. Brdských osmistovek. Úbočí Toku je nejúžasnější místo z celého okruhu a Brd.

Vrcholem prochází hranice dopadové plochy, kolem které vede široký protipožární příkop, jehož úkolem bylo zabránit rozšíření častých požárů, vzniklých v důsledku odstřelování dělostřeleckou municí.

Celý hřeben je pokryt zejména vřesovištěm s borůvkou a brusinkou, ale najdeš tady i vzácnou masožravou rostlinu Rosnatku. Za dobré viditelnosti je vidět až k pohraničním horám, včetně Klínovce, Ještědu, Sněžky, Novohradských hor a Šumavy.

Cesta pokračuje na horu Houpák (794m), odlesněné cílové plochy Jordán s vojenskými bunkry a jedním z nejkrásnějších míst s výhledem v Brdech.

Za zmínku stojí také pěchotní srub Benešák, který byl v roce 1936 vybudován k testování různých typů zbraní. Zahrál si i ve filmu Obecná škola.

Z Houpáku projedeš kolem Dlouhého vrchu (775m) a pak se svezeš z kopce dolů přes bývalé vojenské letiště na Jindřichovu skálu (588m) s výhledem na zříceninu Valdek.

Žlutá turistická značka, na kterou se napojíš pod kopcem Jindřichovy skály, tě zavede do obce Malá Víska s vodní nádrží Záskalská.

Žlutou vystřídá zelená a ty pokračuješ do obce Mrtník. Techničtější pasáž lesní cestičkou tě postupně zavede do obce Podluhy a kolem Febalky do Křešína, kde si můžeš dát pivko v malé hospůdce U Kozla. Po pivku pak zvesela můžeš pokračovat přes Rejkovice finálním prudkým výjezdem na horu Plešivec (654m). Tam podle legendy kdysi žil duch Fabián (Babí Jan) – pán celého pohoří Brd.

Podle legendy byl rytířem, kterého jeho opuštěná milenka zaklela v lesního ducha. Jeho sídlo je na hoře Velká Bába v blízkosti kamene zvaného Fabiánova postel, na kterém odpočívá.

Zjevuje se také na Plešivci, kde má svoji zahrádku. Poznáte ho podle táhlého děsivého houkání. Údajně je malý, vousatý a oděný v mysliveckém.

Z Plešivce tě cesta zavede na místo s Viklanem a stovkami sousoší z kamenů.

Poslední částí je sjezd do Jinců a pak už jen mírný a krátký výstup zpátky do vesničky Ohrazenice, kde tahle úžasná trasa končí.

Délka trasy: 50,76km

Převýšení: 1168m

Obtížnost: 8/10

Start / Cíl: Ohrazenice 49.7898697N, 13.9595778E

Soubory se stahují ve formátu GPX.